Voľby, americká demokracia a Donald Trump

Autor: Eva Gallova | 16.11.2020 o 16:06 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  333x

Demokracia, ktorá bola vzorom pre svet, vlastný prezident považoval za zbytočnú. Chcel zakázať, aby sa spočítali všetky volebné hlasy.

Nariadil, aby sa prestali počítať hlasy vo chvíli, keď začali pribúdať protivníkovi.

Samotný prezident Donald Trump chcel obrať o právo hlasovať Američanov, tým, že nedovolí spočítať hlasy, ktoré prišli poštou.

Označil voľby za zmanipulované, ešte skôr ako sa začali.

Je veľmi netradičné, aby úradujúci prezident mal takú zlú mienku a vlastnom národe, dopredu povie, že im neverí, a všade vykrikuje, že určite sa dopustia podvodu. 

Stáva sa to, že voľby sú zmanipulované, ale nie v štátoch tradičnej demokracie. To sa deje v nejakých banánových republikách a v krajinách, kde je diktatúra. Ako taký nápad mohol skrsnúť v USA? Môže sa zrazu demokracia stratiť, zmenšiť jej význam až tak, že ju už málokto vníma a málo ľudí jej verí?

Len vtedy, keď je demokracia dlhodobo zanedbávaná.

Za prezidentovania Donalda Trumpa sa to stalo. Prezidentský úrad vnímal asi ako reality show a primerane tomu sa správal. Veľa ľudí sa vo vedení krajiny tomu prispôsobilo. Ostatní dúfali, že keď sa stal prezidentom významnej krajiny, sa spamätá a bude z neho štátnik a seriózny politik. Že svoj deklarovaný veľký majetok získal ekonomickou činnosťou a k tomu istému povedia celé USA.

To, v čo dúfali štyri roky, sa nestalo. Keď začala predvolebná kampaň s hrôzou videli, nielen že nie je štátnik, ale jeho potreba ukazovať, aký je veľký showmen sa prehĺbila a narástla. Ešte len teraz im ukáže, aký vie byť Trump, uvidia, čo ešte nevideli a nezažili.

Pre veľký počet obyvateľov jeho netradičné správanie bola neuveriteľná skúsenosť a radšej sa utiahli, vypli televíziu a nekupovali noviny.

Jeho voliči a obdivovatelia, ktorým sa také správania zdalo ,,cool" a také americká, prevzali jeho slovník a drzé správanie. Bez hanby hovorili, že amerika patrí len im a tí ostatní nemajú právo, sú len špinaví podvodníci a ich predstaviteľ je starý Joe Biden, ktorý celý život nič nedokázal len robil podvody. Verejne urážali uznávaného politika.

Donald Trump nespájal Ameriku, ale ju rozdeľoval a bude v tom pokračovať súdnymi spormi. Dúfajme, že to dobre skončí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.


Už ste čítali?