Čo inšpiruje umelcov... obdivuhodné kone

Autor: Eva Gallova | 30.10.2020 o 7:59 | (upravené 30.10.2020 o 8:11) Karma článku: 1,45 | Prečítané:  231x

Kone sú vznešené zvieratá, sprevádzajú ľudstvo tisícročia, slúžia, pomáhajú a tešia človeka svojou prítomnosťou.

Leonardo da Vinci 1452 - 1519

Taliansky renesančný maliar, sochár, architekt, vynálezca a vo všetkom, čo robil vynikal, zaradil sa medzi géniov.

Vytvoril veľa krásnych obrazov, vynašiel mnoho technických zázrakov, vymodeloval veľkú jazdeckú sochu, ktorá sa nezachovala. Tento náčrt by mohol byť podklad k soche, ale tak isto k jednej veľkej nástennej maľbe, mala zobrazovať bitku jazdcov v historickej vojne, ktorú nakoniec nerealizoval.

                                                                                   *****    

Chrám na Akropole v Aténach bol hlavným chrámom zasvätený bohyni Aténe Parthenos (Panenská). Vybudovaný je v dórskom slohu  v antickej dobe. Stojí na mocných stĺpoch, ktoré nesú trojuholníkový štít, pod ktorým je úzky obdĺžnikový vlys. Na vlyse sú reliéfy, ktoré zobrazujú mytologické postavy, boje gréckych bohov. Ale tiež aténskych občanov, ako v sprievode nesú obetné dary do chrámu. Mladíci ťahajú teliatka, iní nesú misy, alebo mladí jazdci na dobrých koňoch jazdia pred ostatnými (detail vlysu). Táto pamiatka stále čaká a teší turistov, fanúšikov antických pamiatok.

                                                                                  *****

Jazdcov som nakreslila ja. Som trošku zaťažená na kone, musím sa priznať, ale naozaj neviem prečo. Živého koňa som videla hádam iba v cirkuse, vlastne aj na konských dostihoch, ale iba v televízii. Kone majú úžasnú stavbu tela, vyrysované svalstvo a skvelú chôdzu. Úžasné tvory.

                                                                            *****

Cyprián Majerník 1909 - 1945

Slovenský maliar, predstaviteľ Generácie 1909. Študoval v Prahe na Akadémii výtvarných umení a dostal štipendium na študijný pobyt v Prahe. Ovplyvnila ho parížska moderna, najviac Henri Matisse. Pod jeho vplyvom začal farebnejšie maľovať, ale nie na dlho. Hospodárska kríza, začínajúci nacizmus, nenávisť, tábory smrti, utečenci, jeho diela nezadržateľne zmenili a jeho paleta bola znova tmavá. V Prahe začal mať veľký úspech, usadil sa tam, ale Československo bol rozdelené a návštevy Slovenska  neboli podporované. Trpel depresiami a na jeho obrazoch to vidno.

Zobrazoval vzťah k Slovensku, dedinu, ťažkú prácu dedinčanov, potom už vojnový čas, symbolicky krviprelievanie, neľudskosť, vraždenie, to čo sa iba tušilo a po vojne sa aj potvrdilo. Zachovala sa séria kresieb, na ktorých zachytil utečencov, celý ich majetok naložený na biedneho koníka. Doba v ňom vyvolávala  pochmúrnosť, depresiu, aj v ňom osobne, aj v tvorbe. Napríklad smutno-smiešny Don Quijote, bojovník s veternými mlynmi. Aj teraz bojujeme s vecami, ktorými sa nedá pohnúť, je to paralela, boj s veternými mlynmi.

Počas krátkeho života bol uznávaný v Čechách aj na Slovensku a ako nadaný umelec a mimoriadny človek.

Keď bolo po vojne, tiesnivý pocit mohol skončiť, pustil sa s novou chuťou do práce, mal znova úspech, oženil sa s dlhoročnou družkou, podal si žiadosť o pridelenie bytu. Toto sú jasné znaky, že mal chuť do života, chcel žiť, mal 36 rokov, ale depresia prevládla a ukončil svoj život skokom z okna ateliéru.    

Jeho pohreb sa stal manifestom družby Slovenska a Česka. Posmrtne mu priznali veľké pocty.

                                                                            *****

Rudolf Pribiš 1913 - 1984

Slovenský sochár, významný predstaviteľ umenia 20. storočia.

Tvoril monumentálne sochy, pomníky 2. svetovej vojny a pamätníky osloboditeľom a vojnovým hrdinom. Na Slavíne na pamätníku padlých sovietskych vojakov vytvoril bronzové dvere na obradnej sieni s ôsmymi reliéfmi s vojnovou tématikou.

Štúdia jazdca prevedená technikou vysokého reliéfu je veľmi výrazná a pôsobivá.

                                                                        *****

Aj tohoto koňa som kreslila ja, aj unaveného jazdca. Vymyslela som rozprávku a v nej unaveného jazdca. Takto si ich predstavujem.

                                                                         *****

Toto je iba fantázia a vymyslený príbeh. Jazdec si zašiel za dámou svojho srdca na zámok, pážatá čakajú a vyzerá to tak, že sa nudia. Jazdec sa neponáhľa, je mu na zámku u krásnej dámy príjemne. Koník je pokojný, má pekný postroj. Kone kreslím rada.

                                                                               *****

Kráľov koniar zachraňuje situáciu a snaží sa zastaviť splašené kone. On má vystrašené oči a koníky tiež. Ale všetko dobre skončilo, lebo rozprávku a splašených koňoch som vymyslela. 

                                                                                *****

 

Guillaume Apollinaire 1880 - 1918

Francúzsky básnik a dramatik obdobia surrealizmu. Istý čas spolupracoval aj s výtvarníkmi umeleckého hnutia dadaizmus. Patrí medzi najznámejších moderných básnikov.

Úzko spolupracoval s umelcami všetkých odborov, teda aj s výtvarníkmi v Paríži. Angažuje  sa v časopisoch ako propagátor nových avantgardných postupov v umeleckej tvorbe. Vo svojej poézii vychádza z pocitu doby na prelome storočia.

Odchádzajúci rok 1899 a nový rok 1900 vyvoláva zvláštne, neznáme pocity u každého. Hlavne neistotu a strach z búrlivej budúcnosti, ktorá donesie tušené zlo a každého sa sa dotkne. Apollinaire naopak očakáva modernú dobu, ktorá uvoľní zošnurované názory na umenie. Pre nás sa ich pocity zachovali v tvorbe umelcov. Vítajú novú dobu a zároveň sa jej boja, lebo starý svet sa mení, stráca sa, istoty odchádzajú.

To čo nezadržateľne prichádza, je veľká neznáma. Apollinaire víta zmeny a sám ich podporuje. Opúšťa viazaný verš, báseň je voľne plynúci prúd myšlienok. 

V 1. svetovej vojne je ťažko zranený, trafil ho šrapnel do hlavy. Je operovaný, liečený, stiahnu ho z frontu do zázemia, ale nevedia jeho zranenie vyliečiť, má zníženú imunitu. Krátko po podpísaní mieru 38 ročný umiera na španielsku chrípku.

Koník vytvorený z písmen a slov je strana v jeho knihe Poemes z r. 1913.

                                                                                  *****

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie nových šéfov vyberali na ministerstve hospodárstva.

NAKA zadržala bývalého šéfa polície Lučanského

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?