Čím inšpirujú umelcov ženy... keď sukňa letí

Autor: Eva Gallova | 13.11.2020 o 7:58 | Karma článku: 2,66 | Prečítané:  588x

Pre umelcov sú príťažlivé ženy v pohybe, keď tancujú, jemne sa vlnia. Pre niektorých je príťažlivý vášnivý tanec, keď sukňa letí.

Henri Matisse  1869 - 1954

Francúzsky maliar, patril ku skupine ,,fauvistov", divých. Prezentovali sa výraznou farebnosťou a odvážnymi, nepravidelnými ťahmi štetca. Jeho maľby sa odlišovali od spôsobu maľovania predchádzajúcej generácie, hýria farbami. V súčasnosti sa nám jeho obrazy nezdajú vôbec divé, ale musíme si uvedomiť, že práve maliari tohoto umeleckého prejavu vybojovali možnosť používať živé farby.

Neskôr svoje práce zjednodušil, plochy vystrihoval z farebného papiera. V rokoch 1952-53 tvori aj sochy, vytvoril 80 bronzových plastík a reliéfov. Zaradil sa medzi najmodernejších sochárov. 

                                                                        *****

Skica tenkým štetcom, nezvolila som čierny tuš, ale sépiu.

Tanečnica tentoraz nie je z rozprávky, ale pravdaže, je vymyslená. Profesionálny tanec je riadna drina, pritom tanečníčky musia vyzerať krehko a sexi, ako keby tancovali len tak zo zábavy. Tanec ich naozaj baví, milujú pohyb. To som sa snažila ukázať a zachytiť vášeň, ktorú vie tanec vyjadriť.

                                                                              ***** 

Henri Toulouse-Lautrec 1864 - 1901

Francúzsky maliar a grafik sa svojou tvorbou vymykal z tvorivého štýlu svojich súčasníkov. Maľoval parížsky nočný život, kabarety, bary, pouličných umelcov, tanečnice z divadla. Svojou tvorbou nadviazal na Edgara Degasa, maliara baletiek.

Na obraze tanečnica vo svojej šatni sa  oblieka pred zrkadlom a garderobiérka jej pomáha. V šatni pohodlne usadený sedí elegantný pán vo fraku. Má paličku, biely šál a cylinder, atribúty spoločenského postavenia. Pravdepodobne je fanúšik, sponzor, alebo milenec, alebo všetko dokopy.

                                                                    *****

Auguste Renoir  1841 - 1919

Francúzsky maliar, bol popredný predstaviteľ impresionizmu. Za svoj tvorivý život vytvoril 60 tisíc obrazov. Jeho obrazy boli zaliate slnečným svetlom, bol maliarom  šťastných chvíľ a dobrej pohody. Bol veľmi pracovitý, od trinástich rokov zarábal maľbou na porcelán a aj svoje umelecké štúdiu si sám platil. Na tých štúdiách sa spojili mladí maliari a vytvorili nový umelecký štýl, impresionizmus, ktorý bol vystavený posmechu. Dlho trvalo, kým ich maľby verejnosť prijala a obrazy sa začali predávať. Ale dožil sa toho, hoci starý a chorý, že jeho obraz vystavili v Louvri, čo bol sen všetkých maliarov. Obrazy impresionistov sú teraz vo všetkých svetových galériach a múzeách.

Rád maľoval spoločenské podujatia, zábavné momenty. Tváričku tejto tanečnice poznáme z mnohých obrazov, predpokladám, že bola jeho obľúbená modelka. Dominuje aj na obraze Obed veslárov, kde zobrazil letnú atmosféru. Tu tancuje a tam sedia pri stole a ona si dvíha psíka k tvári, hádam aj klobúk má ten istý.

Naozaj má peknú, príjemnú dievčenskú tvár, ukazuje radosť zo života. Páči sa nielen nám, ale aj bradatému, zarastenému tanečnému partnerovi. Zvádza ju, pozerá jej do tváre, niečo jej rozpráva a ona dievčensky jemne odvracia tvár, ale ruku má ovinutú okolo jeho krku, takže nie je proti a prijíma hold. Príbeh sa začína.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?