Čo inšpiruje umelcov... letná atmosféra, ľahko oblečené ženy

Autor: Eva Gallova | 16.9.2020 o 8:40 | (upravené 1.10.2020 o 8:01) Karma článku: 2,44 | Prečítané:  208x

Letná atmosféra, teplé dni, uvoľnená nálada, veselí ľudia na záhrade, alebo konajú sa spoločné akcie v prírode.

Auguste Renoir 1841 - 1919, bol francúzsky maliar a patril medzi popredných impresionistov, ktorí zachytávali dojem, impresiu, vedeli vytvoriť náladu, atmosféru leta, dobrej nálady a radosti zo života.

Obraz obed veslárov je veľmi známy, často reprodukovaný, najviac detail mladej ženy v slamenom klobúku s červenými kvetmi, ktorá sa hrá so psíkom. Je v spoločnosti mladých ľudí na terase pri rieke, nad nimi je veselá prúžkovaná markíza.

Sedia pri prestretom stole, na žiarivo bielom obruse je hojnosť jedla, pitia, poháre a fľaše sa ligocú, odrážajú slnečné lúče a v pozadí nenápadne tečie rieka, po ktorej sa priplavili veslári. Obraz vzbudzuje dobrú náladu a možno vtedy budil aj pohoršenie, lebo mladí veslári majú oblečené niečo ako súdobé tielka, ktoré určite boli považované za spodnú bielizeň a nemali sa v tom ukazovať v spoločnosti žien.

V pozadí je v s nimi muž, ktorý má oblek a cylinder, ale aj ostatní muži majú oblek a klobúky, hoci nie až také formálne.

                                                                               *****

Dagmar Mezricky vytvára tak isto skvelú atmosféru, ovzdušie plné letných vôní, ktoré si viem vybaviť a cítiť. Aj horúčavu dňa cítim, presne sa mi vybavujú také dni. Deň sa pomaly končí, zvečerieva sa. Modrooká žena, iná, ako tá z augusta, ale pozrite na tie oči, priťahujú pozornosť. Nazbierala lesné bobule, poukladala ich na biely obrus na zemi. Biela farba obrusu korešponduje s belosťou jej košele, ktorú si vyzlieka. Do majstrovsky zobrazeného priesvitného pohára si natrhala voňavé liečivé  byliny a kým čaká na toho, kto mešká, okúpe sa v riečke, ktorá tečie, žblnkoce a láka ju.

Atmosféru leta dopĺňajú lesné jahody na pravom dolnom rohu a roztrúsená šalvia popri žene. Všetko vonia letom.

                                                                           *****

Čítajúca mladá pani v záhrade Dominika Skuteckého sa usmieva a užíva si letný deň. Sedí v altánku na štýlovom kresielku z ohýbaného dreva. Tento typ stoličky bol pred sto rokmi veľmi rozšírený a módny, Thonetova stolička. Hnedé oblé drevo žiari v tieni altánku. Mestská záhrada je zaliata slnkom, ona sedí v polotieni, maliar zachytil hru svetla a tieňa. Majstrovsky namaľoval úsmev, jemnú ženskú pleť, materiál tenkej letnej, takmer priesvitnej blúzky.

Obraz vznikol v r. 1907.

Zobrazená záhrada je tam, veľakrát som išla popri plote a s obdivom som sa pozrela na vilu maliara. Teraz je v nej expozícia diel Dominkika Skuteckého a je súčasťou Stredoslovenskej galérie.

Dominik Skutecký 1849 - 1921

Bol slovenský maliar študoval vo Viedni a v Benátkach, aj tam istý čas pôsobil a tiež v Mníchove. Autor žánrovej maľby a portrétov sa natrvalo usadil v Banskej Bystrici a pričinil sa o rozvoj kultúrneho života v meste, pravidelne organizoval veľké výstavy umeleckých diel. Jeho diela sú vo viacerých svetových galériach a hlavne v jeho vile v Banskej Bystrici, ktorá je otvorená pre verejnosť.

Jeho najznámejší obraz Trh v Banskej Bystrici namaľoval v r. 1889. Ústrednou postavou je mladá žena  s červeným slnečníkom, pred ňou, chrbtom k nám stojí dievčatko v klobúku. Zachytil rušný život trhu, Zobrazil množstvo postáv, trhovníčky v krojoch, všetko je farebné a živé, Na pozadí vidieť námestie, budovy, morový stĺp, ktorý teraz stojí inde.Trh sa stále koná na tom istom mieste a na obraze ho spoznávam aj s okolím, kupujeme tam ovocie, kvety, priesady. Trhový priestor uprostred mesta je stále súčasťou slávneho tradičného Radvanského jarmoku, ktorý sa už konal 362 krát, ani svetové vojny ho nezastavili, až v roku 2020 koronavírus.

Zachoval sa aj prípravný obraz, kde ústredná postava, žena s červeným slnečníkom je jeho manželka, oblečená v čiernom kabáte, vtedy už trojdetná matka. Na tomto obraze je to jednoznačne mladé dievča, dcéra staviteľa vily, ktorú často maľoval vo všetkej počestnosti, vždy bol s nimi niekto z jej rodiny. Obraz dal na dobročinné účely, Spolok žien organizoval akciu, na ktorej vďaka obrazu vyzbierali sumu, za ktorú postavili nemocnicu v meste. Obraz sa stal majetkom mesta a často ho vystavovali a a robili z neho reprodukcie.

Aj jeho dcéra bola maliarka a vnuk maliara bol dramatik Peter Karvaš 1920 - 1999.

                                                                                        *****

Ľudovít Fulla 1902 - 1980

Slovenský maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg. S Mikulášom Galandom boli spoluzakladatelia slovenskej výtvarnej moderny. Po návrate z parížskeho študijného pobytu v roku 1930 vydali Manifest slovenského moderného umenia.

Inšpiroval sa slovenským folklórom, námetom, aj vzhľadom. Jeho tvorba je rozsiahla a výrazná, ovplyvnila celú vtedajšiu a ďalšiu výtvarnú generáciu. Mal cit pre dekoratívnosť a kompozíciu, najvýraznejšie to ukazujú jeho tapisérie, ktoré formálne vychádzajú z moderného francúzskeho maliarstva a kultivovane zabudoval do formátu ornamenty z miestnej ľudovej kultúry. Jeho dielo na mňa  veľmi zapôsobilo, prvé z moderného umenia.

Bol maliarom radosti a jasných dní.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?