Čím inšpirujú umelcov ženy... ruky a telo

Autor: Eva Gallova | 8.10.2020 o 9:39 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  240x

Ľudské ruky, to je fenomén. Ruky devy, jemné, mäkké, lákajú dotknúť sa a silné ruky, ktoré tvoria  a vytvorili obdivuhodné telo.

Leonardo da Vinci 1452 - 1519

Mona Lisa, olejomaľba Louvre Paríž, Francúzsko

Denne stoja ľudia v rade, aby mohli zhliadnuť  úsmev Mony Lisy. Jej úsmev je slávny, krotké oči, ale tak isto ruky preložené pred sebou na lone si pamätá dosť veľa ľudí. Vyjadrujú pokoj a pohodu. Majster Leonardo vytvoril nezabudnuteľný obraz.

                                                                     *****

Aj v súčasnosti si niektoré dievčatá zo zábavy pomaľujú ruku hennou..

                                                                           *****

Dagmar Mezricky, rakúska umelkyňa českého pôvodu.

Venuje sa grafickej technike, litografii, ktorá je na prevedenie fyzicky náročná. Tvorí viacfarebnú litografiu veľkých rozmerov, prepracovanú, s dokonalými detailmi. Ľudské telá, ktoré vytvára, pripomínajú sochy geniálneho sochára Michelangela. Telo je v pohybe,  každý sval je dokonale tieňovaný. Jej práce sú pôsobivé a umelecky veľmi cenné.  Svoje diela má v galériách na celom svete.

Česká freska bola vystavovaná v r. 2012. Celé dielo je zaujímavé, ale upútajú aj ruky dvoch žien a zvýrazňujú tajomnosť deja.

                                                                              *****

Michelangelo Buonarroti 1475 - 1564

Taliansky renesančný sochár maliar, architekt a básnik. Prežil dlhý plodný život a vytvoril veľa slávnych diel.

Najznámejšia zo sochárskych prác je socha Dávida.

Z maliarskych diel najväčšej slávy sa dostalo rozsiahlej výzdobe Sixtínskej kaplnky.  Stvorenie sveta a Posledný súd, namaľované rukou majstra, si pozrelo veľa návštevníkov Sixtínskej kaplnky v Ríme. Často reprodukovaným dielom je stvorenie Adama, s dôrazom detailu rúk.

Boh namaľovaný na stenu kaplnky sa málo podobá na predstavu podľa kresťanskej Biblie. Tento Boh, má veľké, ťažké telo, ako zobrazovali antického hlavného boha. Leží na oblaku a nesú ho anjeli, ale majú čo robiť, aby to zvládli.

Človek, práve vymodelovaný z hliny na boží obraz, leží na zemi. Dobre odvedená práca, mužské telo je krásne, mladý svalovec je zatiaľ bez duše. Oči zahmlené o chvíľu zasvietia. 

Svalnaté ruky zatiaľ nemajú silu, musia byť podopreté kolenom, prsty visia. Mužská ozdoba mäkko leží na stehne a my sme svedkovia výjavu, keď sa mocná ruka božského sochára s vystretým ukazovákom dotkne ruky Adama.

Je to okamih, keď preskočí z ruky Boha do muža z hliny božská iskra a stvorený je človek. Adam ožije. Má božský pôvod, dostal ho do vienka a jeho úloha je nájsť spôsob, ako to využije. Bude žiť ušetrený všetkých starostí v rajskej záhrade, alebo bude mať inú, vzrušujúcejšiu úlohu.

Vlastne o tom rozhodne, podľa Biblie, náhoda. Dostane partnerku a pred nimi  sa vyskytne zvláštna ponuka, ochutnať ovocie zo stromu poznania.Tomu sa nedá odolať! Pritom vie, že za to príde trest. Je to zlomová udalosť, koniec dní v raji a musí sa podriadiť. Už nerozhoduje o svojom osude. Na neho je kladená veľká ťarcha zaľudniť svet. Adam sa na tú úlohu podujme a ide mu to dobre. Dnes je na planéte Zem takmer 8 miliárd ľudí.

 

                                                                              *****

Auguste Rodin 1840 - 1917

Významný francúzska sochár, patrí už do modernej doby. Jeho najznámejšia socha je Mysliteľ, kde myšlienku vyjadril zobrazením tela. Tieto dve ruky sú samostatným súsoším.

                                                                         *****

 

Šúdia ruky, kresba ceruzou. Neviem presne, kto kreslil túto ruku, ale je dobre nakreslená a tieňovanie je ako z veľkej knihy.

                                                                              *****

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?