Čo inšpiruje umelcov... vážne, holé ženy, filozofické témy

Autor: Eva Gallova | 22.9.2020 o 15:08 | (upravené 1.10.2020 o 13:15) Karma článku: 3,21 | Prečítané:  227x

Sú umelci, ktorých zaujímajú vážne témy, ktoré nie sú prvoplánové a vážne myšlienky o živote zobrazujú nahým telom.

Albín Brunovský 1935 - 1997

Slovenský maliar, grafik, ilustrátor, autor návrhov na bankovky a poštové známky, predstaviteľ imaginatívneho realizmu. Študoval u legendárneho Vincenta Hložníka a aj on sa stal pedagógom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Má veľa nasledovateľov, používa sa pojem Brunovského škola prepájania fantazijných a reálnych prvkov. Spracoval vážne témy, ktoré potrebujú hlbšie zamyslenie.

                                                                        *****

Auguste Rodin 1840 - 1917

Francúzsky sochár, jeden z najvýznamnejších, ním začína éra moderných sochárov. Socha Mysliteľ, vytvorená v roku 1880 mala byť pôvodne súčasťou súsošia Brána pekiel, čo sa nestalo. Aj samostatná vzbudzuje veľký záujem a obdiv. Zobrazuje nahú mužskú postavu v nadživotnej veľkosti. Muž sedí na kameni, zamyslený a zachmúrený, jednou rukou si podopiera bradu v hlbokom zamyslení. Je ako vyobrazenie filozofie. Rozmýšľa nad hlbokými, vážnymi vecami.

Pravý lakeť opiera o ľavé koleno, čím vytvoril protipohyb a uzavrel kompozíciu. Má nahrbený chrbát, ktorý ho ako keby chránil pred krutosťou sveta. Ťažkým svalnatým telom sochár vyjadruje stav mysle a duše. Dielo sa stalo inšpiráciou pre umelcov. Bronzová socha má veľa odliatkov z rôznych materiálov, rôznych veľkostí, niektoré vznikli až po autorovej smrti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?