Čím inšpirujú umelcov ženy?

Autor: Eva Gallova | 7.8.2020 o 12:08 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  404x

Sigmund Freud mal na podobné témy odpovede, ale viďte jeho kreslený portrét, ktorý je dosť netradičnou odpoveďou.

Máme doma obraz, o ktorom som nevedela toho veľa a máme ho od nepamäti. Je neprehliadnuteľný, veľký, 90X65 cm, vyzerá ako perokresba. Myslím si, že je to zarámovaný dávny plagát.

Slávny psychoanalytik má do tváre zakomponovaný ženský akt. Zjednodušene povedané má v hlave holú ženu.

Sigmund Freud sa narodil v Čechách, na Morave v roku 1856 a zomrel v Londýne v r.1939. Veľkú časť života prežil vo Viedni, vyštudoval tam a stal sa viedenským lekárom. Bol neurológ, psychológ a psychiater. Založil psychoanalýzu a venoval sa štúdiu nervových ochorení a ich liečbe.

Tento článok nie je o psychoanalýze, ani o jeho zakladateľovi, ale o jeho portréte,ktorý je pozoruhodný, zvláštny možno smiešny, ale čo som doteraz nevedela, veľmi populárny.

Nezistila som, kedy vznikol, autor je neznámy. Keď som nápis nad portrétom zadala do vyhľadávača na internete, som zistila, že tento portrét nosia na tričkách, v súčasnosti dokonca na rúšku.

Portrét môže byť v pozitíve, aj v negatíve.

V prvom prípade je Freud muž s bielou tvárou, čiernymi vlasmi, fúzmi, bradou a výrazným čiernym obočím. Alebo  v inom prevedení, napríklad na čiernom tričku je bielovlasý pán s čiernou tvárou. Má bielu bradu, fúzy a biele obočie. Asi aby nebola diskriminácia. 

Tento portrét je nazývaný psychologický portrét a nadpis slovne vyjadruje, čo má človek na mysli, alebo v hlave. Žartovné, ale môže byť aj pravdivé, podľa jednotlivých ľudí.

Chcela som ľudskú sexualitu len tak ľahko, zábavne načrtnúť, ale dá sa nad portrétom hlboko zamyslieť. Téma je  hlboká, on sa ňou zaoberal celý život. Napísal veľa kníh, prispieval do odborných lekárskych časopisov. Mal veľa prívržencov, ale aj veľa protivníkov. Nacisti jeho knihy pálili. 

Bol najviac citovaný psychológ 20. storočia.

Dostalo sa mu mnohých vyznamenaní a vysokej pocty.

Touto fotkou som začala sériu článkov o obrazoch, sochách a inom druhu výtvarného umenia, ktoré boli vždy niekým, alebo niečím inšpirované. Najčastejšie ženou, alebo ženami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Nakazili sa aj lekári onkologického ústavu, Krajčí je negatívny

Slovensko eviduje celkovo 8 600 prípadov nákazy koronavírusom.

Flegr: Slovensko má ešte šancu druhú vlnu zvrátiť

Rozhovor s biológom a parazitológom, profesorom Jaroslavom Flegrom.


Už ste čítali?