Neviem, či je pravda, že ženy vedia...

Autor: Eva Gallova | 20.11.2019 o 15:50 | (upravené 20.12.2019 o 7:01) Karma článku: 2,72 | Prečítané:  1069x

Totiž, že vedia robiť viac prác naraz. Najprv som čítala na internete, že je vedecky dokázané, že vedia a teraz že nevedia.

Tento výrok spochybnil doteraz rokmi rozšírené povedomie, že ženy robia naraz viac vecí. Vysvetľovalo sa to tým, že ženy majú prepojené mozgové hemisféry a to im umožňuje spájať činnosti  a konať tak, ako muži nemôžu.

Všetko sa mení, menia sa názory, ktoré ovplyvňujú myslenie vysoko vzdelaných, alebo bežne vzdelaných ľudí. Menia sa vedomosti, získané výskumom.

V tomto konkrétnom prípade sa čo zmenilo? Nie je pravda, že sú v ženskom mozgu prepojené pravá a ľavá hemisféra? To nie, neuviedli nový dôkaz proti tejto pravde. Táto správa, ktorá sa objavila na internete, sa bude zakladať na inom.

Nemôžem povedať, kto to tvrdí, nebolo by to odo mňa slušné. Iba som  to čítala, neviem z akých zdrojov dotyčný vychádzal. Robil sa nový výskum, s novými protichodnými výsledkami? Ťažko! Mozog skúmajú neuveriteľne veľa rokov, hemisféry tak isto. Vždy sú nové objavy, ale nie protichodné.

Ide o to, že dotyčný si myslí, že dlhodobé tvrdenie a pozorovanie o tom, že ženy robia naraz viac vecí vychádza z historických poznatkov. Voľne interpretované poznatky zneli takto:

Ženy mali veľa detí, v domácnosti bolo veľa neodkladnej práce, ktorá sa vykonávala automaticky. Nemusela byť presná a ženy odskakovali od jednej práce k druhej. Nie sú záznamy, pozorovania, výskumy, vychádza sa z domnienky.

 Robilo sa všetko naraz, bez plánovania. Nestihla sa ukončiť jedna práca a už sa musela neodkladne robiť druhá. Potom sa zase vrátila žena k predchádzajúcej činnosti. Bola stále v jednom kole, od rána do večera robila domáce práce, starala sa o deti a manžela, prípadne odbehla pracovať na záhradu, alebo na pole. Vrátila sa do domu a pokračovala v domácich prácach.

 Nebola to platená práca, preto sa nemusel merať čas, ani množstvo vykonanej práce. Robila viac vecí naraz, niekedy jednou rukou miešala jedlo a druhou rukou tíšila dieťa, pritom ďalšiemu dieťaťu pomáhala s riešením domácej úlohy. Preto sa vraj vytvoril názor, že vie robiť viac vecí naraz.

Nakoniec zistili, že nie je to tak, je to iba fáma. Ani ženy nerobia viac vecí naraz. Toto je vraj súčasný stav poznatkov na túto tému.

Chcela by som tento názor spochybniť podľa vlastných skúseností.

Pravdaže, ak je to práca, ktorá je vážna, sústredím sa, ponorím sa do nej a robím iba to. Inakšie, tradične, ako aj história tvrdí, priznávam, robím všetko naraz aj ja, aj každá žena z rodiny a nielen z rodiny. Všetky, ktoré som poznala a mohla pri domácich prácach pozorovať, alebo pomáhať im pri tom, robili tak, ako si to daná činnosť vyžaduje, nie postupne, ale naraz.

Odskakuje sa od jednej práce k druhej, jednou rukou sa robí jedno, druhou druhé. Ženy to doma presne takto robia všade. Domáce práce sa aj teraz robia často v strese a v chvate. Veľa sa zmenilo proti minulosti, ale toto nie.

Až na to, že v niektorých domácnostiach, časť domácich prác ženy pridelili deťom, dokonca mužom a oči majú všade, dozerajú popri svojej práci aj na tú, ktorú delegovali členovi rodiny.

A muži?

Robia len dôležité práce, všetko pekne, systematicky, jedno po druhom. Šikovne využívajú kuchynské stroje a roboty, aj tie, ktorých sa ženy boja, lebo robia veľký hluk, alebo dokážu poraniť. Zvládnu aj to, čo si predtým mysleli, že by muž takú prácu nerobil. Na každú prácu sú využiteľné stroje.

Alebo preto je toľko singl ľudí? Ženy domácimi prácami vyhnali mužov z rodín?

Vznikajú jednočlenné domácnosti. Keď si sám, nemá ti kto spraviť neporiadok, ani toľko práce v jednočlennej rodine nie je. A možno nejde ani tak o domáce práce, ale nemá ti kto zraniť city, ak si sám. Možno ide o to.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Žiga je pripravený vypovedať. Bödörovi som peniaze nedával, tvrdí

Či sa stretol so Slobodníkom, nechcel povedať.


Už ste čítali?