Cigáni majú dobré srdce, kým ich život neprefacká

Autor: Eva Gallova | 15.4.2019 o 10:54 | (upravené 20.7.2019 o 8:26) Karma článku: 1,69 | Prečítané:  530x

Storočný príbeh, ktorý koluje u nás ako zábavná príhoda. Pritom, ak sa zamyslíte, nie je zábavná, má viac vrstiev pochopenia.

Stalo sa v predveľkonočnom čase, na kvetnú nedeľu priamo v kostole. Pred oltárom sa hrali paššiové hry.

Vlastne sa to robí doteraz, ale veľmi zjednodušene. Stačia dva hlasy z chóru. Menia hlasy, zahrajú celý tragický príbeh. Dej je spievaný liturgickým spôsobom, ako sa predtým spevavo slúžili omšové obrady, námet je starý dve tisíc rokov. Je o zajatí, súdení a odsúdení Krista.

To, o čom ja chcem rozprávať sa stalo u nás, pred sto rokmi, pamätníci už nežijú. Bolo to v čase, keď nebola televízia a divadlá boli len vo veľkých mestách. Predvedenie paššiových hier v kostole bolo obľúbené a obyvateľstvo sa naň tešilo. Hrali obyčajní ľudia oblečení do kostýmov a zapájali sa aj tí, ktorí sedeli v laviciach, mali pridelené úlohy a hrali dav. O čom je biblický príbeh pozná celý svet, zjednodušene ho rozpoviem.

Ježiš Kristus sedel a meditoval v Getsemanskej záhrade. Na základe udania, že je rebel, poburuje národ, aby neplatili Rimanom dane a prehlasuje sa za židovského kráľa, ho prišli zajať rímski vojaci. Správali sa k nemu hrubo, postrkovali ho. Priviedli ho pred rímskeho miestodržiteľa v Jeruzaleme, Pontského Piláta.

,,Si židovský kráľ”, opýtal sa ho a Ježiš mu odpovedal, sám to hovoríš.

Pilát sa pýtal aj iné a videl, že pred ním stojí múdry a skromný človek. Preto ho nechcel súdiť.

,,Nenašiel som na ňom žiadnej viny, prepustím ho,” povedal, ale farizeji a zákonníci kričali ukrižuj ho, a preto Pilát, povedal: ,,Berte ho, umývam si ruky.” Chcel si zmyť vinu za  krv, ktorú prelejú. Umývam si ruky, je symbolické zbavenia sa viny.

Dal ho zbičovať a ukrižovať, na kríž napísal odôvodnenie ukrižovania v skratke, Ježiš Nazaretský, židovský kráľ, po latinsky Iezus Nazareus, Rex Iudaeorum v skratke INRI.

Farizeji a zákonníci protestovali, že nie je židovský kráľ a žiadali prepísať.

,,Čo som napísal, to som napísal”, povedal Pilát a je to slávna veta človeka, ktorý si stojí za názorom, nezmení ho, ani pod nátlakom. Je to obhajoba nemenného názoru. Teraz je  považované za správne, že názory sa menia, ale v minulosti iba stálosť názorov bola uznávaná.

Ďalej príbeh pokračuje kruto, strkajú človeka, ktorý sa nebráni, lebo jeho historická úloha je dať sa zabiť. Hrozne to natočil americký herec Mel Gibson, Umučenie Krista, doteraz ma premkne hrôza, keď si na to spomeniem.

 Ale aj v kostole to vyznelo strašne, kruto a hrubo. Ľudia to veľmi prežívali a jeden mladý Cigáň emotívne vykríkol:

,,Načo tam išiel, aj vlani ho tam chytili!”

Veril, že sa to skutočne stalo a presne u nich v kostole. Netešil sa z toho, nekričal s davom v biblickom príbehu, zabite ho, ukrižujte ho. Mladému chlapcovi bolo úprimne ľúto, že zase to raz nevyšlo, dobrému človeku ubližujú a príbeh sa nezastaviteľne blíži ku krutej smrti, ktorej by on rád zabránil. Lebo sú ľudia, ktorý majú dobré srdce a takí sú aj medzi našimi rómskymi spoluobčanmi.

 Ja sama, ako dieťa som verila a presviedčala starú príbuznú, že aha, na tomto obrázku z krížovej cesty ho už obliekajú, ospravedlnia sa mu a pustia ho, určite to tak bude, veď nezabijú človeka bez viny. Ale tetka bola zo mňa sklamaná a povedala, choď domov, nič nevieš!

Lebo ten bradatý, mladý chlap nič zlého nespravil, chcel zmeniť svet k lepšiemu, hájil svoj názor a bol ochotný zaň zomrieť. Bol Boh a krv mu tiekla z bosých nôh. Odvtedy to urobilo aj viacej veľmi mladých rebelov, ktorý pre svoje presvedčenie zomreli. Ich mená sú regionálne známe, ale nie až tak, ako meno Ježiša, ktorý robil dobré skutky a vytvoril nové náboženstvo. Jeho meno obletelo svet a je mocné aj teraz. Jeho príbeh nie je len o viere, náboženstve, ale aj o spoločnosti a o tolerancii.

Chcem ten hrozný príbeh dotiahnuť do konca. Bol sviatočný čas v Jeruzaleme, keď sa obetovalo bohom. Obetného baránka živého niesli a zabili po západe slnka. Aj tento príbeh tak končí, zabili ho.

Nebeská opona sa roztrhla vo dvoje, odvrchu až dospodu. Zem sa triasla, skaly pukali. Otvorili sa hroby a telá zosnulých vstali z mŕtvych. Rímsky stotník sa zľakol a povedal: On bol naozaj Boží syn!   

 Mystérium sa zopakuje každý rok, aj keď máte dobré srdce a je vám to ľúto. Sú oblasti, kde by radi zotreli vinu a sú muži, ktorí sa nechajú pribiť na kríž.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?