Milujeme, keď padá sneh

Autor: Eva Gallova | 21.1.2019 o 8:16 | (upravené 24.1.2019 o 10:39) Karma článku: 1,55 | Prečítané:  438x

Túto zimu naozaj padá sneh, hoci posledné roky iba pocukrovalo kraj a prestalo. A my sme darmo čakali pokračovanie.

Tento rok môžeme byť spokojní a šťastní. Veď aj sme, nádielka snehu je bohatá. Vyžívame sa v pohľade, obdivujeme, fotíme krásne zábery zimnej prírody. Aj zjazdovky majú pravý sneh.

Z chodníkov pri domoch treba sneh odmetať, z obecného rozhlasu upozorňovali hlásením, ktoré opakovali viackrát.

Prvý deň sneženia: Aj u nás od domu k bráničke je pekná zámková dlažba, ktorú zametáme. Robíme to s nadšením, milujeme sneh. Obecný rozhlas hlásil, že priestor pred domami treba uvoľniť, odparkovať autá do garáže, alebo do dvora, aby mohol snežný pluh prejsť a čistiť cestu. My sme poslúchli a z veľkého nadšenia pozametali aj pred bránou.

Deň druhý: Snehu je viac, ako sme čakali, ale je krásny. Zimná rozprávka. Už nestačí zametať metlou, ale odhadzujeme sneh lopatou. Lopatu máme, poradíme si, je nás doma dosť a máme radi sneh.

Tretí deň: Sneh sa husto sype celý deň. Naše nadšenie pre sneh trocha opadlo. Sneh prehadzujeme lopatami cez plot na cestu, odhŕňač si s ním hravo poradí. Raz prejde našou bočnou ulicou širokým pluhom a je to. Potom pravdaže, musí ísť znova a znova, lebo Perinbabka sa prekonáva v dávkovaní. Po krátkej chvíli, ani by ste neverili, že tadiaľ prešiel snehový pluh.

Štvrtý deň: Rada pozerám, ako padá sneh, chumelí sa, ale najradšej v telke, keď v správach dávajú krásne zábery, ktoré poslali diváci. Máme nádej, že sa už nebude sypať, meteorológ povedal, že snežiť bude len miestami.

Piaty deň: Snežilo len miestami a to miesto bolo okrem iného aj v našej dedine. Nevadí, už sme privykli, máme systém, ide nám to. Udržujeme len cestičku od domu k bráne. Dvor a záhradu nechávame na pokoji, v nedotknutom stave. Nič sa nestane, iba zapadne snehom. Keď príde odmäk, roztopí sa. Fotíme si záhradu zapadnutú snehom, lebo nevieme, či to nie je posledný raz, ako takýto sneh vidíme. Je nádherne biely, bez stopy človeka, nemá špinavú, žltosivú farbu, ako na cestách. Robíme si selfie, aby nám potomkovia o pár rokov verili, že sme naozaj, reálne zažili hustý biely sneh, dokonca na našej záhrade.

Šiesty deň: Stále padá sneh a my máme radosť, že nebývame  v oblastiach, kde na strechách je meter  snehu. Nebudem ďalej opisovať, že šiesty deň robím náročnú prácu, aby som si nepripadala, ako Boh, keď stvoril svet, že šesť dní robil, siedmy odpočíval. Neviem, nemám istotu, či to tak bude a ktorý deň budem odpočívať. Aj to je možné, že model siedmeho dňa, keď sa odpočíva, nezafunguje.

Siedmy deň: Sneh padá, neodpočívame, naša rodina je so všetkým zmierená. Nech zima ostane zimou a prosíme Globálne oteplenie, nech nám zachová sneh aj do budúcich rokov, aby aj generácie po nás, ho mohli poznať v plnej kráse.

Ja si také časy pamätám, že keď prešiel snehový pluh a odhrnul sneh na zelený pás, ktorý máme popri chodníkoch na hlavnej ulici cez dedinu, snehový mantinel sa vytvoril taký vysoký, že sme nedovideli na človeka, ktorý išiel po druhej strane cesty po chodníku. Iba sme počuli, že sneh mu vŕzga pod nohami. A nebolo to pred sto rokmi, iba desať, možno trinásť rokov prešlo.    

Ideme svižným krokom a sneh vŕzga, vrždí, vydáva veselé zvuky, kútiky úst sa nám dvíhajú, usmievame sa. Zvuk snehu mám rada!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?