Mačička, krivá hlavička

Autor: Eva Gallova | 7.12.2018 o 9:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  357x

U nás v obci máme veľa mačiek. Okolo dvorov a záhrad sú pletivové ploty, cez ktoré majú voľný pohyb.

 V čase párenia sa samci mačacieho plemena dostanú k svojmu objektu túžby bez väčšej námahy, hoci vtedy by prekonali aj prekážky. Prírodu nezmeníš, ale naozaj nemusia nič mimoriadne prekonávať a bez problémov sa rozmnožujú. Preto je v obci veľa mačiek.

Kamarátka Janka má jednu zaujímavú mačku, ktorú sme nazvali Dobrá mať, lebo dopatrovala mačiatka, ktoré zavrhla mladá mačacia mamička. Každý rok má aj svoje maličké a toto leto mala dve mačiatka. Krásne biele, s fľakmi. Starala sa o ne s láskou. Vždy sedeli pritúlené k mame, tvorili peknú skupinku.

Prišlo leto, mačičky podrástli, začali sa vytrácať z dvora. Vracali sa očmudené dosiva, ako keby z nejakého výfuku. Keď som zabehla k Janke, videla som cez pletivo, že jej biele mačiatka sedia pod veľkým, čiernym autom u susedov.

Mladí susedovci tým autom práve prišli. Zaparkovali na svojom dvore, blízko Jankinho plota. Mačiatkam sa asi páčilo teplo, ktoré sálalo z auta, nabehli okamžite, ako auto zastalo. Denne chodili očmudené.     

Po istom čase, obidve očmudené mačiatka krívali. Zrejme sedeli pod autom, keď sused naštartoval auto, nevidel ich a prešiel im po nohách. No veď nič, hlavne, že žijú. Dostali poučenie, nemajú čo pod autom sedávať.

Nôžky sa vyliečili, ale jedna z mačičiek sedela schúlená s naježenou srsťou a nežrala. Očividne jej niečo bolo a smrdela. Už nesedávala pritúlená v skupinke, ale zišla dole po schodoch do pivnice a tam sedela pred zatvoreným vchodom. Hovorili sme, že ju vylúčili, alebo sama sa utiahla, lebo zvieratá pred svojím skonom sa utiahnu do samoty.

Janke bolo ľúto a všimla si, že na chorú mačičku sadajú muchy a ona ich neodháňa. Spomenula som si, že stará mama liečila naše kačiatka, keď ochoreli, lyžičkou vody, do ktorej nakvapkala pár kvapiek alpy. Poradili sme sa so staršími ženami a oni si tiež spomenuli, že aj sliepky takto liečili v minulosti. Bolo rozhodnuté.

Natiahli sme si gumené rukavice a mačičke sme nasilu otvorili papuľku. Ja som ju držala a Janka dávkovala liek. Tri dni sme ju liečili, ale ona stále nežrala a to prešlo možno aj desať dní od začiatku choroby. Po každej dávke kašľala, kýchala a vylúčila nosom hlien. Alpovou vodou sme jej umyli nos a aj srsť po celom tele jemne vyšúchali.

 Nezabilo ju to, preto sme pokračovali v terapii. Jej stav sa začal zlepšovať. Na piaty deň liečenia mačička bola zdanlivo zdravá a začala prijímať potravu. Ostatné mačky si zase prisadli k nej a robili jej spoločnosť. Ďalšiu dávku alkoholu sme jej nedali. Už je isté, že prežije, nech sa z nej nestane alkoholik.

Prešlo pár dní a niečo sa stalo. Malá mačička bola celá skrútená a nevedela rovno  chodiť, padala a točila sa dokola. Janka povedala, že to vyzerá na infarkt. Spôsobil to alkohol, ktorý sme jej dávali? Tak a čo teraz?

Tak nič! O pár dní všetko ustúpilo, iba hlava ostala nakrivo. Dali sme jej indiánske meno, Mačička, krivá hlavička. Všetko je v poriadku, žije normálne, ostatné mačky sedávajú s ňou, nemá nijaký problém. Iba na jar uvidíme, či si ju nejaký kocúr vyvolí, ak má krivú hlavičku.

Alebo vo vypätých chvíľach párenia to nezaváži?

  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?