reklama

Prvá svetová vojna zmenila svet. Ako veľmi?

Svet potreboval zmenu a bol na ňu pripravený už koncom 19. storočia. Spel k zmenám, ale veľmi malými krokmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zmena musela prísť vo všetkom, ale európske veľké krajiny, Rakúsko-Uhorská monarchia, Nemecké cisárstvo, Ruské impérium a Osmanská ríša zmeny nepripúšťali. Spôsob života diktoval panovník, vláda, armáda a cirkev, zo striktných pravidiel nepovolili vybočiť. Nedovolili po dobrom, stalo sa po zlom.

Prvá svetová vojna, cez svoje hrozné krvavé a kruté boje začala meniť spôsob života nielen vojakov, ale aj civilných obyvateľov hneď od začiatku. Rodiny ostali bez mužov, zodpovednosť za rodinu prešla na ženy. Zvýšila sa nielen zodpovednosť, ale aj povinnosť rozhodovať a aj právo rozhodnúť. Prevažne krotké, utiahnuté ženy, nezvyknuté rozhodovať a zasahovať do mužských kompetencií, začali zastupovať mužov. Ich život sa zmenil na dynamický, pracovný. Tomu sa muselo prispôsobiť aj ich myslenie, správanie, vystupovanie a oblečenie. Dlhé sukne, tesné korzety museli ustúpiť, aby nebránili v dynamickom pohybe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako postupovala vojna, postupovali aj zmeny. Sukňa nielenže nezakrývala topánky a odhalila členky, ale nestačilo to. Musela byť čoraz kratšia, aby chôdza mohla byť rýchla. Kolená neodhalili, k minimalizácii sukní došlo až o polstoročie, hoci počas vojny a po vojne bol neodstatok materiálov, teda aj textilu. Továrne nepracovali, priemyselné rastliny sa nepestovali, nebolo z čoho vyrábať a nemal kto.

Zo šiat uvoľnili aj hrdlo, aj ruky. Bola to nutnosť, možno aj koketnosť a talianske duchovenstvo protestovalo. Neboli po vôli ani ostrihané, naondulované vlasy a namaľované ústa. Keď sa začali nosiť vysoké opätky a priesvitné pančuchy ozvali sa aj slovenskí národní činitelia prostredníctvom Národných novín. Napísali, že po každej vojne ženy chodili v čiernom, len po tejto, najťažšej, chodia ako tanečnice na lane. Týmto výrokom protestovali proti krátkym sukniam, zvodnému kroku a slnečníkom, ktoré ženy nosili a prirovnali ich k opovrhovaným komediantkám. Nechcem vyvolať dojem, že muži umierali v bojoch a ženy sa fintili. Nie, udržali život aj v hroznom svete, robili mužské práce, menili svet a posúvali ho dopredu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia rana proti starému, odchádzajúcemu svetu bola, že od konca vojny začali aj ženy športovať. Robili to v sukni, ale aj v krátkych šortkách a to málo novín prijalo bez kritiky. Dokonca odmietli pri tom mať klobúk na hlave a behali po kurte prostovlasé.

Po vojne, keď v rodinách boli znova muži a ustálili sa nové zvyky, začali športovať celé rodiny. Bicyklovali sa, celoročne sa pestovala turistika, mladší sa korčuľovali a v zime lyžovali. Aj pre mužov sa šilo športové oblečenie a fúzy si museli pristrihnúť ešte na vojne, kvôli plynovej maske, viď Hitler.

V bohatších krajinách sa kupovali automobily a využívali ich na rodinné výlety. Vo svete sa rozmáhalo cestovanie, objavovanie susedných krajín, pamätihodností, alebo prírodných krás. Luxusnými vlakmi cestovali do exotických krajín a nezriedka sa cestovalo loďou do zámoria na dlhé cesty, niekedy aj okolo sveta. Zo Slovenska loďou ochádzali muži za prácou do Ameriky. Šifkarta, lodný lístok stál celý majetok. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ženy neprestali chodiť do práce ani po vojne a starali sa o seba, o pleť, o vlasy a o postavu. Neboli závislé od manželových peňazí. Cvičili aj ženy, aj muži. Cenila sa mužná postava a správanie džentlmena. Na zaoceánskych parníkoch, v 1. triede nechýbala činkáreň. Športovci sa dostali do povedomia, boli uznávaní. Niektorí hrali vo filme a preslávili sa. Vytvárala sa spoločenská smotánka, ženy sa obliekali a česali podľa filmových herečiek a začali nosiť aj nohavice.

Pomáhalo tomu, že tlač informovala nielen o politike, ale aj o bežnom živote. Aj Národnie noviny, kým sa nezaložil ženský časopis, písali o ľuďoch, o živote, o obliekaní. Iné noviny a časopisy vo svete oboznamovali čitateľov so životom slávnych ľudí, herečiek a športovcov, ale aj medzi politikmi sa našli obletovaní a slávni muži. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po štyroch rokoch vojnových útrap, svet chcel zabudnúť, baviť sa a užívať radosť z toho, že prežili a znova vybudujú svet.

Eva Gallova

Eva Gallova

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  456
  •  | 
  • Páči sa:  934x

Píšem o živote a plnokrvných ľuďoch. Postavy skladám z uveriteľných čriepkov, aby vyzerali ako živé. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu