reklama

Cintorín. Cítite tam smútok? Nie, ja cítim pokoj

Nie je to nevyhnutne miesto, kde sa smúti a plače. Nie vždy. To miesto často napľňa ľudí hlbokým pokojom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Cintorín dáva cítiť dôstojnosť, pokoj a piétnu atmosféru. Ukazuje svoju zvláštnu krásu. Je plný kvetov, horiacich sviečok. Niektoré majú večný oheň, iné práve niekto zapálil a horia malým, živým plamienkom, lebo cintoríny nebývajú prázdne, bez ľudí. Ráno, keď otvoria brány, prichádzajú ľudia. Upravia hrob, meditujú, modlia sa, vnímajú ticho a pripomenú si svojich zosnulých.

Pochovávanie mŕtvych sa vykonáva možno od paleolitu. Už v tých dávnych dobách neopustili telá zomrelých, nenechali napospas prírode, ale pochovali ich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na území Slovenska sa zachovali východoslovenské mohyly, 2000 rokov pred Kr. Našlo sa 2 tisíc mohýl, vo viacerých menších skupinkách. Je to kostrové pohrebisko, kde pochovaní ležali na boku, v skrčenej polohe. V hroboch sú skromné milodary, keramika so šnúrovým vzorom, iba rozbité črepiny a kamenné nástroje, napríklad sekery.

Iné pohrebné zvyky boli v následnom období rôzne. Na našom území od 13. stor. do 6. stor pred Kr. sú doložené len žiarové hroby. Od prijímania kresťanstva u nás, v čase od 6. až 9. storočia nášho letopočtu pochovávali telá znova do hlinenej mohyly, výnimočne aj do mohyly z kameňov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slováci za pohrebné miesta volili háje, lebo verili, že duše mŕtvych sedia na stromoch v podobe vtákov. Trvalo to dlhý čas, dokonca aj v dobe, keď uhorský kráľ Ladislav v 11. stor. nariadil, aby sa telá mŕtvych pochovávali pri kostoloch. Napriek tomu, ešte v 17. stor. Slováci pochovávali svojich zosnulých v lesoch a hájoch, bez kňaza.

V súčasnosti sú na to určené cintoríny na okraji mesta, alebo dediny a cintorín spravuje obecný, alebo mestský úrad. O poriadok, úpravu cintorína a výber poplatkov sa stará zamestnanec úradu. O hroby sa musí postarať rodina. V našej kultúre sú to prevažne ženy, ktoré okrášľujú a upratujú hrob, ale nielen ženy sadia kvety a zapaľujú sviečky za duše zomrelých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sú duše, ktoré prijali podobu vtákov a sedia na stromoch, nad hrobmi. Alebo ako kamenné holuby na hroboch, spolu s malými, bielymi anjelmi.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fotila som osobne na rôznych cintorínoch, kde som našla pomníky a sochy, ktoré som čitateľom chcela ukázať. Ďakujem, že ste si ich pozreli.

Eva Gallova

Eva Gallova

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  457
  •  | 
  • Páči sa:  943x

Píšem o živote a plnokrvných ľuďoch. Postavy skladám z uveriteľných čriepkov, aby vyzerali ako živé. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu