Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti

Autor: Eva Gallova | 14.2.2018 o 7:17 | Karma článku: 2,94 | Prečítané:  331x

Dnes je Popolcová streda, končí sa dobré jedlo a veselie. Pripomíname si deň, ľudovo volaný ,,Škaredá streda".

Zlé jazyky vravia, že škaredá streda je sviatok škaredých žien. Ale ako, veď ženy nebývajú škaredé! Ženy sú pekné, úplne všetky. Iba v prípade, že chcú oslavovať Škaredú stredu, vtedy si dajú povolenie nebyť peknou, alebo byť rovno škaredou.  

My sme oslavovali už v sobotu a boli sme aj za pekné, aj za škaredé. Dokonca, aj za zvieratá aj za strigy sme sa prezliekali.

Na priestranstve pred kultúrnym domom v Slovenskej Ľupči sa konala verejná zabíjačka, opekali sa klobásky z čerstvého mäsa, vyrábali sa dobroty, ako cigánska pečienka, jaternica a iné, ďalšie, ktoré neviem ani pomenovať, iba ľudia ich hneď identifikovali podľa vône, ktorá sa v sobotu šírila po celej obci.

Všetkému velila Milka Debnáriková v kroji, ktorý sa nesmel ani zamastiť, ani zašpiniť, lebo v tom kroji ona aj spieva, aj tancuje, aj detváky to naučí.

Fašiangový sprievod tvorili tanečníci, speváci a muzikanti z detského folklórneho súboru Dratvárik. Za pomoci dopravnej polície sprievod prešiel obcou, odbočil do Domova dôchodcov.

 Obyvateľov domova potešili tancom väčšie dievčatá zo súboru v horehronských krojoch. To sú pekné kroje, majú bohaté, vzorované sukne, niektoré dokonca z drahého kašmíru, belostné oplecká, lajblíky, teplé kapčeky, alebo vyleštené čižmy a všetko, čo majú mať ku kroju.

 Malý harmonikár zahral, speváčik vo vyšívanom kožúšku zaspieval fašiangové pesničky. Starší ľudia v domove si zaspomínali na časy, keď si aj oni s radosťou zaspievali. Tlieskali, smiali sa, aj slzu si utreli, oni majú vždy plač blízko smiechu.

Druhý raz súbor vystúpil pre kultúrnym domom pre potešenie rodičov a každého koho prilákala hudba, spev, smiech, živé, veselé hlasy a šíriace sa dobré vône.

Najmenšie detičky, ktoré ešte nevedia dobre spievať a šikovne tancovať, mamičky prezliekli za zvieratká a rozprávkové postavičky. S údivom pozerali na nás, dospelé ženy, prezlečené za ježibaby a čudne vyzerajúcu, chlpatú potvoru. A veru dobre, že mamička s oteckom boli poruke, lebo z toľkých zážitkov, by sa možno drobizg rozplakal.

Na námestí sa v sobotu tancovalo aj v maskách, aj bez, do tanca nám hral harmonikár Paľko Majerík s kamarátmi. Všetci si užívali dobrú fašiangovú náladu. Fotili mobilmi a posielali fotky na sociálne siete. Okrem toho obec organizovala fašiangový maškarný bál vo vyzdobenej sále. Samé oslavy a dnes je Škaredá streda!        

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.


Už ste čítali?