Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti

Autor: Eva Gallova | 14.2.2018 o 7:17 | Karma článku: 2,91 | Prečítané:  404x

Dnes je Popolcová streda, končí sa dobré jedlo a veselie. Pripomíname si deň, ľudovo volaný ,,Škaredá streda".

Zlé jazyky vravia, že škaredá streda je sviatok škaredých žien. Ale ako, veď ženy nebývajú škaredé! Ženy sú pekné, úplne všetky. Iba v prípade, že chcú oslavovať Škaredú stredu, vtedy si dajú povolenie nebyť peknou, alebo byť rovno škaredou.  

My sme oslavovali už v sobotu a boli sme aj za pekné, aj za škaredé. Dokonca, aj za zvieratá aj za strigy sme sa prezliekali.

Na priestranstve pred kultúrnym domom v Slovenskej Ľupči sa konala verejná zabíjačka, opekali sa klobásky z čerstvého mäsa, vyrábali sa dobroty, ako cigánska pečienka, jaternica a iné, ďalšie, ktoré neviem ani pomenovať, iba ľudia ich hneď identifikovali podľa vône, ktorá sa v sobotu šírila po celej obci.

Všetkému velila Milka Debnáriková v kroji, ktorý sa nesmel ani zamastiť, ani zašpiniť, lebo v tom kroji ona aj spieva, aj tancuje, aj detváky to naučí.

Fašiangový sprievod tvorili tanečníci, speváci a muzikanti z detského folklórneho súboru Dratvárik. Za pomoci dopravnej polície sprievod prešiel obcou, odbočil do Domova dôchodcov.

 Obyvateľov domova potešili tancom väčšie dievčatá zo súboru v horehronských krojoch. To sú pekné kroje, majú bohaté, vzorované sukne, niektoré dokonca z drahého kašmíru, belostné oplecká, lajblíky, teplé kapčeky, alebo vyleštené čižmy a všetko, čo majú mať ku kroju.

 Malý harmonikár zahral, speváčik vo vyšívanom kožúšku zaspieval fašiangové pesničky. Starší ľudia v domove si zaspomínali na časy, keď si aj oni s radosťou zaspievali. Tlieskali, smiali sa, aj slzu si utreli, oni majú vždy plač blízko smiechu.

Druhý raz súbor vystúpil pre kultúrnym domom pre potešenie rodičov a každého koho prilákala hudba, spev, smiech, živé, veselé hlasy a šíriace sa dobré vône.

Najmenšie detičky, ktoré ešte nevedia dobre spievať a šikovne tancovať, mamičky prezliekli za zvieratká a rozprávkové postavičky. S údivom pozerali na nás, dospelé ženy, prezlečené za ježibaby a čudne vyzerajúcu, chlpatú potvoru. A veru dobre, že mamička s oteckom boli poruke, lebo z toľkých zážitkov, by sa možno drobizg rozplakal.

Na námestí sa v sobotu tancovalo aj v maskách, aj bez, do tanca nám hral harmonikár Paľko Majerík s kamarátmi. Všetci si užívali dobrú fašiangovú náladu. Fotili mobilmi a posielali fotky na sociálne siete. Okrem toho obec organizovala fašiangový maškarný bál vo vyzdobenej sále. Samé oslavy a dnes je Škaredá streda!        

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ja som skutočný poctivý autentický bojovník za záujmy Slovenska

O Kočnerovej nahrávke Gorily nehovoril hneď aj preto, aby SaS nepriťažil.

Dobré ráno

Dobré ráno: Hľadali sme Jána Slotu, našli chobotnicu majetkov

Pôvodne sme chceli len počuť jeho vyjadrenie.

Stĺpček Petra Schutza

Prepisovanie štatistík robí z pomáhať a chrániť paródiu

Manipulované štatistiky sú zničujúcou byrokratizáciou systému.


Už ste čítali?