8. Veľká socha, veľký úspech

Autor: Eva Gallova | 16.4.2018 o 7:32 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  287x

Dodo vytvoril veľkú sochu. Od tvorivého vypätia odpadol a je v nemocnici. Sochu rýchle odliali, mama sa prišla pozrieť.

Majster zaviedol missis Kristin Hudson do ateliéru. Uvidela sochu. Iba sa zhlboka nadýchla. „Môj syn vytvoril takúto sochu?“ opýtala sa. Stáli bez slova. Koľkokrát na sochu pozreli, toľkokrát ich uchvátila. Ako mohol niečo také veľkolepé vytvoriť? Je len sopliak, ledva dospelý. Ak tie tvorivé nápory zakaždým prežije, bude z neho veľký umelec. Musíme na neho dávať pozor. Don Hudson sa bál, že nebude vedieť čo povedať, ale uvidel a vykríkol.

„No toto, to je úžasné!“ Stál a obdivoval

 Dodo prišiel z nemocnice a prekvapilo ho, aká je to pôsobivá socha. Má výraz, citový náboj. Soche dal farbu opáleného tela, s hodvábnym leskom. Tešilo ho, že to dokázal. Bolo to pôsobivé.  Bude mať sochu v galérii, v New Yorku. Nesmie priveľa očakávať, jemu sa socha zdá naozaj dobrá, ale každý má svoj vkus. O výstave sa bude písať v novinách, budú sa vyjadrovať známi kritici umenia, dozvie sa, čo dobre hodnotia a tomu prispôsobí ďalšiu tvorbu.

Mama povedala, že vypíšu výzvu na obosielanie výstavy „Moja prvá socha“. Dodovi sa to nepáčilo. Nechcel súťažiť s nejakými zlepencami, čo sa na sochu ani nepodobajú. Má                limitovať vekom od osemnásť rokov a umeleckým vzdelením. Veď ani ty nemáš  ukončené umelecké vzdelanie, poznamenala.

„Vždy mi to vyhadzuješ na oči!“

Prehodnotila výzvu a limitovala ju vekom. Spravila dobre. Aj tak chodili hrozné výtvory.                  Musela ustanoviť komisiu, ktorá vyberala diela a odborníci sa vyjadrovali do médií. Dodo sa         hneval, že či je to show biznis, že sa o tom toľko hovorí, ale mama mu povedala, že ak sa vzbudí záujem, sochy sa predajú a galéria bude mať slávu a zisk. 

„Tak dobre,“ povedal a dal mame pusu. „Mami, ty pekne voniaš.“ Opýtala sa či je rád voňavý a on to priznal.

„Poď sem moje mačiatko!“ povedala a objala svojho veľkého syna. 

„Bol si už zamilovaný?“ Nechcel o tom hovoriť, díval sa s bolesťou. Videla, že ho to bolí a keby si boli bližší, tak by jej vylial srdce a to pomáha. Aj on to chcel. Povedal, že v čase, keď bol stratený prežil všetko. Aj veľkú lásku, aj chlap sa do neho zamiloval. Mama sa zatvárila. Nechcel ju vystrašiť. „Mne to neublížilo. Som ako otec, zo všetkého sa vyhrabem ako víťaz. Na ňu spomínam rád a teší ma, že som prežil niečo tak krásne, ale ja milujem Iri a časom ju nájdem. Nemohol som ostať s ňou, ona to vie.” Zmĺkol, sedeli, chytil ju za ruky.

„Teba trápi ten chlap? On ma miloval, plakal pre mňa. Viem s tým žiť, mne to nič nerobí. Mňa má každý rád. Moja pekná tvár mi pomáha v živote, preplávať pomedzi polená, ktoré si hádžem sám pod nohy. Myslíš, že z toho vyrastiem?“

„Určite!“ vyhlásila s istotou, hoci si myslela, že nie je to vekom, ale povahou, ale časom bude prezieravejší a bude robiť menej chýb.

„Vždy sa na mňa obráť, hocičo vyvedieš, vždy ti pomôžem! Dobre, darling?“

Sochy zaplnili galériu, ale dobrých sôch bolo málo, Dodov chlap bol najlepší. Kristin sa rozhodla, že najlepšie diela budú v menšej sieni. Ostatným stanovia cenu a predajú sa.                       Na vernisáži by mali byť len pozvaní hostia, ale vonku stálo veľa mládeže. Chceli vidieť sochy  spolužiakov. Boli tam celé triedy, pricestovali aj z veľkej diaľky. Budú ich musieť pustiť dnu.

Prišla televízia. Vonku  spravili zábery, oboznámili divákov, aká výstava je v galérii. Potom sa opytovali mládeže, ktorá čakala vonku, prečo sú tam, odkiaľ prišli. Pýtali sa, či by odporúčajú kamarátovi ďalej tvoriť, aj keby úspech nebol veľký. Každý jeden povedal áno. Iba jeden povedal, že to sa ľahko povie, ale ťažko sa prekoná nepriaznivá kritika.

Potom televízny štáb vošiel na výstavu. Všetko nafilmovali, lepšie sochy komentovali a potom ukázali najlepšiu sochu. Vyzvali mladého autora, aby prišiel k soche. Kameraman dal spomalený záber pre zvýšenie napätia. Nevedel, čo uvidí. V spomalenom zábere, sa blížil mladý krásavec sexi krokom. Kamera zabrala detail jeho chôdze, potom dokonale krásnej tváre. Diváci spozorneli. 

Toto videl aj Michael DiBarbora. Skoro skamenel. Je to on! Kúpil si letenku do New Yorku a trvalo to, kým sa dostal dnu. Vykročil k svojmu idolu, podával mu ruku a on keď ho uvidel, jednoducho omdlel. Asi s tým predsa len nevie žiť. Len nech sa to nikto nedozvie, že sa do neho zamiloval muž.

Túto televíznu správu odvysielali aj televízie sveta. Videli to všetci, kto Doda pozná, okrem pána politika Jozefa Faita. A Kazimierza, lebo on zase niekde pikle kul.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?