Stúj!

Autor: Eva Gallova | 30.6.2017 o 6:26 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  403x

Sused Lajo si kúpil televízor, plazmu. To bolo potom, ako prišiel z nemocnice, kde v novej budove srdcovocievnej nemocnice mali plazmu.

 Nemocnica bola luxusne vybavená, na každej izbe mali televízor, plazmu. Jemu sa to páčilo a povedal, že on chce rodine dopriať.

“Ty si taký prajný.”

Povedal, že v ich rodine bol každý prajný. Porozprával nám o strýcovi, ktorý chcel raz dávno rodine dopriať a kúpil televízor. To bolo v úplných počiatkoch, vtedy na ich ulici nemal televíziu nik. Nielen na ulici, ale asi nikde na okolí.

Televízny prístroj bol malý a obrazovka ešte menšia. Televízor dali do izby na vysokú skrinku pri stene a na vysielanie prišla celá ulica. Strýco so ženou si ľahli do postele, aby dobre videli, pri nohách postele bol diván. Na ten si posadali hostia jeden vedľa druhého ako v kine. Zapli telku, susedia sa schádzali. Už ich bolo toľko, že aj po zemi sedeli. Lajo, ten sused,   vtedy bol malý chlapec. Sadol si k strýcovým nohám na posteľ, takže ako prichádzali ľudia, sadali si k nemu aj na manželskú posteľ.

V izbe bolo ako v úli, program bol nezáživný, tak sa zhovárali. Keď začal ruský bojový film pridali zvuk, lebo bol český dabing, ktorý rozumeli. A keď obraz bolo slabo vidieť, aby aspoň zvuk počuli. Mali radi bojové filmy, vtedy to boli najvzrušujúcejšie filmy. To bol akčný film tej doby. Obecenstvo stíchlo, vypäté bojové scény prežívali v úplnom tichu, do ktorého strýco začal nahlas chrápať.

Poniektorí na neho cmukali, ale tetka ich napomenula, že strýco ťažko pracuje, má nárok dobre sa vyspať a nie je od nich pekné, že mu to nedoprajú. Uvedomili si, že je to tak a oni sú iba návšteva, ktorá sa votrela až do spálne a niektorí až do strýcovej postele. Teda skrotli, ale predsa ešte pridali zvuk. Boje vrcholili, paľba bola srdcedrásajúca a hlavný hrdina skíkol hromovým hlasom po česky:

“Stúúúj!”

Strýco prestal chrápať a tiež skríkol, stúj! Obecenstvo sa neveriacky obzrelo, že čo sa strýco zapája do deja, či sa zobudil, či ako? Ale nie, vôbec nie, strýco spal, len dej sa akosi zapojil do jeho sna a on kričal, vykrikoval, hádam aj trikrát zakričal ,,stúj”! Všetci sa obzerali na neho, smiali sa, až im slzy tiekli. Strýco gestikuloval, dvíhal ruky, dvíhal zbraň, zacielil, strieľal a statočne vykrikoval stúj, stúj! Stúúúj! Bránil vlasť, chcel zastaviť nepriateľa.

Rodina, príbuzní, susedovci, všetci prítomní si dlaňami utierali oči, lebo od smiechu im slzy tiekli. Čím dlhšie trval jeho herecký prejav, tým viac zaujal. Odvrátili sa od televízneho prijímača a iba strýca sledovali.

Strýco si vybojoval svoje, otočil sa na bok a spal.

Ten môj sused Lajo, hovoril, že na druhý deň, keď ho chlapi stretli na ulici, snažili sa tú zábavnú príhodu rozpovedať aj strýcovi, ale on nepočul dobre, takže ich nepochopil a dobromyseľne im vravel, veď príďte aj zajtra. Aj prišli, strýco sa pomkol, aby si mohol k nemu prisadnúť Lajo, ktorý bol vtedy malý chlapec. Občas zadriemal, prevalil sa a tlačil sa k spiacemu strýcovi.

“Stúj!” strhol sa z driemot strýco. “Lajko, čo sa na mňa tlačíš? Ja nie som tvoja mama. Čo chceš, mamu cicať?”

 Lajko sa riadne nezobudil, ale milovníci televízie vykrikovali.

“Lajko, stúj!” a zavíjali od smiechu. Za tým, už čokoľvek bolo vo vysielaní, diváci podporili a vylepšili program výkrikmi stúj!

“Stúj! Stúj! Stúúúj!”       

 

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Porušili Noční vlci nejaký zákon, pýta sa Kaliňák

Exminister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru hovorí, že Noční vlci na Slovensku nie sú zatiaľ žiaden problém.

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.


Už ste čítali?