Medzinárodný deň bozkávania

Autor: Eva Gallova | 6.7.2017 o 7:46 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  728x

Myslíte si, že tento sviatok som vymyslela? Vôbec nie! On naozaj existuje, určili ho na 6.7. v roku 2003, iba o ňom málo vieme.Ten deň je dnes.

 

Vedci zistili, že bozky pozitívne vplývajú na znižovanie krvného tlaku, cholesterolu a podporujú obranyschopnosť. Po bozku sa vyplavia endorfíny a znižuje sa stres. Samozrejme cieľom bozkov nie je zdravotná prevencia, ale niečo krajšie, čo vznieti a rozdúcha vznešenejšie city.

Cieľom tohto dňa je pripomenutie ľuďom, aby nezabudli na jednoduchú radosť spojenú s bozkávaním. Môže to byť zážitok sám o sebe, môže byť vyjadrením lásky, prípadne intimity. Sú bozky, ktoré vyjadria priateľstvo, náklonnosť, pohodu a dobrú náladu.

Zvyk bozkávania podľa mytológie pochádza zo starovekého Grécka, ale zvyk bozkávať ženu na ústa zaviedli Rimania. Bohatý Riman prišiel domov a svoju matrónu, (vtedy tak volali manželky), pobozkal na ústa. Bol to zavedený zvyk. Zlé jazyky tvrdia, že takto mal možnosť nenápadne skontrolovať, či počas jeho neprítomnosti manželka nepopojíjala, namiesto, aby ako pani domu dohliadala na domáce práce, kontrolovala otrokov a každého, kto by mohol svojou činnosťou okrádať, alebo inakšie poškodiť pána domu.

V rôznych kultúrach sa k bozku pristupuje rozdielne. V západnej kultúre je bozk tolerovaný aj na verejnosti, v mnohých národoch braný ako normálny zvyk. U niektorých národov je prejavom úcty. Napríklad francúzsky prezident, keď odovzdáva udelené vyznamenaie, po podaní ruky, vyznamenaného objíme a pobozká na obidve líca.

Stalo sa, že v televízii ukazovali v správach, dvoch amerických vojakov na dovolenke v Belgicku, ktorí zachránili život určitej skupine Francúzov. Preto im prezident udelil vyznamenanie. Boli to mladí chlapci v trenírkach, tričku a kvôli nim nastúpila vláda v oblekoch a francúzsky prezident im pripínal vyznamenanie. Naklonil sa, že vojaka pobozká. Ten sa prekvapený mykol a odtiahol sa. Nechápal čo sa deje. Ten druhý to už zvládal lepšie, ale my sme pri telke nevychádzali z údivu, čo ten prezident robí? Dvoch cudzích chlapcov chce pobozkať? Takto francúzi vyjadrujú úctu.

Všimli ste si ako škôlkári preferujú bozkávanie? Lebo ešte si v sebe nevypestovali zábrany. Bozkávanie  dokáže unášať dospelých a preniesť do rozprávky.

Dnes je Medzinárodný deň bozkávania. Ľudia, pestujte tú bohumilú činnosť!

Koniec rozprávky môže byť s bozkom.

Skoro sme zabudli na milovníkov zvierat.  Nasleduje bozk z lásky na boxerskú papuľu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Porušili Noční vlci nejaký zákon, pýta sa Kaliňák

Exminister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru hovorí, že Noční vlci na Slovensku nie sú zatiaľ žiaden problém.

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.


Už ste čítali?