Za vysokým múrom dievča žilo 34. kapitola Počká chvíľu

Autor: Eva Gallova | 8.6.2017 o 6:52 | (upravené 22.11.2017 o 14:14) Karma článku: 3,12 | Prečítané:  109x

Seriál na čítanie. Architekt chce rýchle vybaviť všetko a nemá rád zdržovanie. Mrzí ho, že dcéra ľahko odhadla jeho plán oženiť sa a vycítila, že nechce ostať, ale tu si uvedomil, že už nemá veľa času na uskutočnenie plánov.

            34. kapitola

            Počká chvíľu

Počká, kým sa vybavia veci, kvôli ktorým priletel. Hlavne, kým bude Petruška v poriadku. Ale nebude pri nej vysedávať, už má kto, dopraje to jemu. Mal by sa s ním zoznámiť. Nie, videl ho a nie je mu sympatický. Našiel jasné paralely medzi sebou a medzi ním a predsa by nedokázal vziať ho na milosť.

„Žiarlim na neho. Také ucho! Nevie sa ovládať, mäkkýš, nehodí sa k mojej dcére.“

Uvedomil si, aké je to zvláštne, ale pocítil žiarlivosť. Žiarlia všetci otcovia? Aj to je možné. Nejaký cudzí sopliak chce ukradnúť môj poklad. Hm. Poklad, ktorý som ja opustil a ani som si to neuvedomil, že je to tak. Opustil som ju, ale nedá mi, aby som dovolil, nech sa iný stará o ňu, iný chráni jej život.

„Myslel som si, že nikoho nepotrebuje. Stačí, že má mňa, hoci na diaľku. Myslel som, že žije vo veži zo slonoviny, chránená pred životom. Mal by som vedieť s akými problémami sa borila. Nie, čas nevrátim, mňa to rozľútostí, uberie mi to síl a jej to nepomôže,“ povedal si.

Bol rozhodnutý, že sa nebude vypytovať. Vedomie, že v hrozných časoch si poradila so všetkými ťažkosťami ho blažilo. Je skvelá, je v nej viac ako hocikto tušil. Poradila si ako muž, hoci je nedospelé dievča.  To je dobre, znamená to, že v živote veľa dokáže.

 

Išiel do banky a konečne tam boli peniaze. Vydal nové trvalé príkazy na platbu, zaplatil za zmeškané platby a bolo po peniazoch. Na pokuty a penále, ktoré mu ešte nevyčíslili peniaze nezvýšili. Aj za nové zapojenie energií do vily musí zaplatiť a v banke už nie sú peniaze. Faktúru pošlú do vily, niekto s ňou bude musieť ísť do banky.

Zavolal do všetkých inštitúcií, ale vyžadovali osobný styk. Celý deň chodil, vybavoval a zúril. Nebolo to jednoduché, musel sa krotiť, naplno si uvedomoval, že toto by Petra nezvládla, ani o pár týždňov, keď bude zdravá. Takto chodiť a vybavovať by nemohla, lebo úrady by nejednali s deckom. Nakoniec musel zavolať do dubajskej banky a dať príkaz na platbu ďalších peňazí. Použil svoj elektronický podpis, hoci to nerobil rád. Takým veciam nedôveroval, ale žije v takom svete. Musí sa do toho sveta vrátiť. Nie dnes, nie zajtra.

 

Tak rýchle neodletí, má veľa povinností, ktoré musí vykonať. Kým peniaze prídu to bude pár dní trvať. Toto sa mu nepáčilo a začal byť naštvaný. V týchto inštitúciách ide všetko ako v lete na saniach. V Dubaji to chodí lepšie? Nevie, tam takéto veci nevybavoval. Nevlastnil tam zatiaľ nič a stavbu mrakodrapu financovala veľká korporácia.

Jeho vyvolená by takéto veci zvládala? Nie, tam sú ženy uchránené, od takýchto starostí. Ona zvlášť. Je dcéra bohatého otca, rozmaznávané dieťa veľkej rodiny. Jej povinnosť je len očariť bohatého ženícha, vlastne rodinu, ktorá rozhodne o sobáši. A zachovať arabské dobré spôsoby, ktoré budú v určitom súlade aj so západným životným štýlom, lebo z neznámych dôvodov, sa teraz všetci Arabi chcú dostať do Európy, alebo do USA. Nenávidia západný životný štýl, ale aj tak sa chcú na ňom zúčastňovať.  

 Samozrejme, on z pohľadu rodiny nie je vysnený ženích pre ňu. Dostať ju bude ťažké. Jedno je isté, že ona o neho stojí. Prebudila jeho záujem, zabojuje o ňu, už rozbehol proces rokovaní. Ešte mu ju neprisľúbili a nevie či sa to stane.

V arabskom svete, takéto záležitosti trvajú dlho. Tam majú na všetko čas. Niektoré jednania začnú ešte keď je dievča malé a trvajú roky. On už nemá toľko času, staroba sa blíži. Uvedomil si to u Satníkov. Tento nový poznatok ho nepotešil, ale bol potrebný. Uvidí, ako to bude. Zamotal sa do čudných zvykov iného sveta.  

Prepelka sa zamyslel. Nikdy nebojoval o dievča, ktoré nejavilo o neho záujem. Keď študoval v Paríži spoznal dievčinu, mladú Francúzku na vysokej škole, ktorá tak isto študovala architektúru. Bola veľmi mladá, pekná a stála o neho, ukazovala to. Upútala ho nielen krásou a mladosťou, ale aj tým, že sa netajila zamilovanosťou. Zobrali sa, mali synov. Potom si zovšedneli a on nebol typ verného muža. Mal pocit, že ani ona o neho už nestojí a má iného, ale nestaral sa o to.

Vtedy si všimol v slovenskej komunite očarujúce mladé dievča. Študovala umenie na strednej škole. Koľko razy sa stretli, nevedela z neho spustiť oči. Jeho to bralo, ale vravel si, že veď je decko a on sa blíži k štyridsiatke. Navyše je ženatý. Cez to všetko už na ňu myslel a nevedel s tým prestať. Videl, že aj ona o neho stojí.

Nakoniec bez rozmyslu sa vrhol do stretávania sa s ňou. Nebolo cesty späť, bol zamilovaný ako študent a dievča otehotnelo. Dal celý svoj majetok vo Francúzsku prepísať na ženu a synov a odišiel do Bratislavy, pripraviť vilu na prijatie mladej ženy. Vo vile žila jeho mama v dôchodkovom veku a potešila sa.

„Syn môj, Peter môj, urobil si mi radosť. Táto vila je pre veľkú rodinu, ako sme boli my, kým ste sa mi nerozpŕchli po svete. Ja tu sama bývam. Príď, doveď ju, majte deti, buďte tu šťastní. Mne stačí menšia časť vily, ostatné si užívajte. Tvoji bratia sa sem nevrátia, neviem ani kde žijú. Sme čudná rodina, nedržíme spolu. Ty sa syn môj vráť a zmodernizuj túto slávnu vilu, to je tvoja historická úloha.“

Tak sa aj stalo. Boli šťastní, dobre spolu nažívali, Petrušku milovali aj oni dvaja, aj babina. Prežili pár  rokov, plných dôverných chvíľ. Radosť z manželského šťastia netrvala večne. Vysnená nová manželka druhé dieťa potratila a potom už nič nebolo tak ako by malo byť. Ona bola nešťastná, babina zomrela a Peter Prepelka si hojil dušu novými kamarátmi z mokrej štvrte, kamarátkami, vlastne milenkami.

 Spočiatku chodili spolu s manželkou do spoločnosti, aj k nim chodila spoločnosť, ale teraz sa to zmenilo tak, že už chodil do spoločnosti bez nej. Medzi nimi to už nebolo dobré. Ich pekný život a dôverná blízkosť sa nikdy nevrátili.

Petruška mu povedala, že pred rozchodom hovorieval, že je tučná a nevie variť. Nepamätal sa na to. Určite také niečo povedal v zlosti, ale nebola to pravda. Bola stále pekná, iba puto medzi nimi sa tak uvoľnilo, že necítil sa s ňou šťastný. A ona sa nesnažila zmeniť ich správania a city. Bola ako zranená srnka, živá výčitka. Videl to, ale nevedel si pomôcť.

Vtedy neľutoval, že sa rozišli, ale teraz vie, že od tej chvíle už nenašiel svoj pokoj, ani žiadne šťastie. Nové lásky iba zhoršovali jeho nepokoj. Možno táto nová by bola schopná udržať v ňom mier a pokoj v duši. Je tak vychovaná, ale to je len teória. Pozná, ako sú vychované arabské dievčatá a vie čo sa hovorí o dobrých arabských manželkách. V skutočnosti ju nepozná a ani mu to neumožnia pred sobášom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

EKONOMIKA

Chýba desaťtisíc itečkárov. Vykryť to majú aj Ukrajinci

Dopyt po informatikoch rastie a Slovensko ho nedokáže zasýtiť.


Už ste čítali?