reklama

Cestička neistá, prierez sebavedomím

Krátke zamyslenie o človeku a sebavedomí, keď je a keď nie je, doplnené výsledkami vedeckých štúdií a myšlienkami odborníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Cestička neistá, prierez sebavedomím

Prejdime sa dušou človeka. Človeka, alebo dušou ženy? Dobre, môže byť. Duša ženy je ešte kľukatejšia. Tam sa dá aj zablúdiť, budem vám sprievodcom.

Hoci nie je veľmi vzdialená doba, keď bolo ženám odopierané vzdelanie, dnes získava stredoškolské a vysokoškolské tituly práve toľko žien ako mužov. Tvoria polovicu pracovných síl v strednom manažmente, ale najvyššie posty sa im trvalo vyhýbajú. Postupujú muži v hierarchii firiem rýchlejšie a strmejšie? Určite áno. Pozrieme sa, prečo je to tak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred nástupom do prvého zamestnania sa v ženskej psychike niečo stane. V štúdiu sa ženám darí veľmi dobre, ale celkom iné je zabojovať o dobré pracovné miesto. Sú na vine muži? Vôbec nie! Sú to vžité spoločenské štandardy. Ženy totiž majú nižšie sebavedomie. Je to tak! A ukázalo sa, že sebavedomie je dôležitejšie, ako odborné vzdelanie a kompetentnosť. Ženy neveria, že to dokážu a preto sa ani nepokúsia uchádzať sa o určité pracovné miesta.

Profesor psychológie na Ohio University, Richard Petty, je odborník, ktorý sa dlhodobo zaoberá sebavedomím vo všeobecnosti a dospel k takejto definícii:

To, čo premieňa myšlienky na činy je sebadôvera.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý úspech je súhrou niekoľkých faktorov.

Ak je to dlhodobá záležitosť, tak je to silná vôľa a odhodlanie.

Ak nová, tak inteligencia, kreativita, spontánnosť, alebo schopnosť sa rýchle zorientovať.

Ak je ťažká, komplikovaná, tak odvaha.

Sebadôveru potrebujú ľudia vo všetkých výzvach. 

Je to viera v schopnosť uspieť. Táto viera stimuluje k akcii. Prirodzeným následkom nízkeho sebavedomia nie je to, že sa viac vecí nepodarí, ale to, že sa človek ani nepokúsi.

Ženy majú rovnaké vzdelanie a vedomosti, ale hodnotia sa o toľko nižšie, že mnoho príležitostí rovno odmietnu.

Pred testom, ktorý mali podstúpiť, sa opýtali mužov, ako vidia svoju úspešnosť. Bez výnimky sa nadhodnotili. Naopak, ženy sa bez výnimky podhodnotili. Výskum bol skutočne prekvapujúci. Ženy verili, že uspejú na 20 percent, muži na 75 percent. Obe pohlavia mali výsledok 70 percent.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu by sa žiadalo uviesť zdroj. Zdroj je Harper´s Bazaar, ale prepáčte mi, už neviem presný článok. Veď nevadí, nie je to vedecká štúdia, len také zamyslenie sa s čerpaním myšlienok od múdrych ľudí.

Viete si predstaviť, ako ťažko sa žije ženám, ak v porovnaní s mužmi očakávajú zanedbateľný úspech. Ak predsa len žena v niečom tak veľmi uspeje, že verejne preberá cenu, dozvieme sa, že je to výsledok tímovej práce. Muž také nevysloví, ale ak áno, všetci majú z toho divný pocit. Naopak, ak žena začne sama vychvaľovať svoj úspech mužským spôsobom, z toho býva rozpačitý pocit. Sme takto nastavení, taká žena nebude nikomu sympatická.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedna vedúca pracovníčka rozprávala, že prijala dvoch spolupracovníkov. Mladíka, ktorý ju bombardoval novými nápadmi a ženu, ktorá bez chyby plnila všetky úlohy, nikdy sa nerozčúlila a často pre kritiku odišla so slzami v očiach.

Muž obvykle podával neuskutočniteľné návrhy a keď šéfka povedala, že to je nehorázna hlúposť tak odpovedal, že teda dobre, odišiel a onedlho sa vrátil s nový návrhom. Ale jeho ochota ísť s kožou na trh bola tak sympatická, že bol povýšený. Dievča je stále na tom istom poste, pričom muž postúpil už niekoľkokrát.

Zdroj: Žena a život, názov článku zase nepamätám, iba mi príbeh utkvel v pamäti.

Mužským slovám dávame väčšiu váhu, a pripisujeme väčšiu dôležitosť. 

Je to tak a ešte dlho sa to nezmení.

Pochádzam z rodiny, v ktorej štyri generácie žien žili bez mužských zástupcov. Prvý muž, ktorý sa uchoval v spomienkach zomrel taký mladý, že vlastne o ňom nič nevieme. Ďalší predok zomrel na tuberkulózu, za ním nasleduje ten, ktorý zomrel v prvej svetovej vojne, ďalšieho vzala druhá svetová vojna. Tieto ženy museli uspieť v úlohe hlavy rodiny a vedieť robiť okrem ženskej práce aj mužskú prácu, ktorú v poľnohospodárskej oblasti mohli vykonávať.

Všetky ženy nášho rodu úspešne prežili, zveľadili majetok a na spoločenskom rebríčku postúpili o stupienok vyššie ako ich matka. Od poľnohospodárskych bezzemkov postúpili bez pomoci vzdelania po vedúcu denného baru na hlavnej ulici okresného mesta. Ale sebavedomie ani v jednej generácii príliš nestúplo. Ženy, ktoré prišli po nich už nemuseli čeliť nepriazni osudu a prežili spolu s manželom do smrti a ďalšia to skúsi tiež.

 Pamätám si v akej veľkej úcte mala mužov stará mama. Vždy vravela, že muži majú vrodené určité vlastnosti, ktoré ženy nemajú, lebo sme rozdielni a dopĺňame sa. Bojovnosť majú muži v génoch a okamžite, ak zacítia šancu bojovať za niečo, urobia to a zvíťazia. Pravdaže nie v 1. a v 2. svetovej vojne, ale v osobných bojoch, hoci niektoré nestoja za to, ale povaha nepustí a bojovnosť sa cizeluje aj v malých, bezvýznamných bitkách.

Mužské vlastnosti, ako bojovnosť, alebo citeľná schopnosť a odvaha veliť v každej situácii, tiež chuť riskovať, ženy nenadobudnú, aj keď zastúpia muža v rodine. Ženy z našej rodiny si vážili mužov a uznávali hodnoty, ktoré predstavujú. To sa tak ľahko nestratí a nevymizne.

Nie je úplná pravda, že ženy majú malé sebavedomie.

História a súčasnosť je plná žien, ktoré otáčali koleso dejín. Tie ženy museli prekonať mnohé prekážky a prevziať mužské normy a správanie. Pre ich neženské správanie boli často odsudzované, hoci, napr. to bola prvá dáma USA, Eleanor Rooseveltová. Ani teraz to nie je oveľa iné.

Začína to v detstve pri výchove. Dievčatá sú napomínané za nevhodné správanie, ak prejavia vo svojom správaní živosť, priveľkú aktivitu a rebelantstvo. Chlapci nesmú ukazovať citovosť, nič, čo by sa ich dotklo, žiadne slzy, lebo muži neplačú.

V školstve by sa mala rovnaká pozornosť venovať tomu čo hovoria dievčatá a čo hovoria chlapci. Že je v tom rozdiel dosť úsmevne potvrdzuje vedec Ben Barres, ktorý podstúpil zmenu pohlavia. Dokonca na prednáškach chodili za ním ľudia, že jeho práca je omnoho lepšia, ako bola práca Barbary Barres, hoci to bola tá istá osoba a tá istá práca.

Zdroj zase nejaký ženský časopis, lebo sa tomu vytrvalo venujú.

Nie je správne zjednodušiť situáciu, že ženy to majú len v hlave, že sa k nim spoločnosť správa inakšie. Ona sa k nim naozaj správa inakšie. Stačí dopriať ženám, ich slovám a ich názorom rovnaký status, akému sa tešia muži a bude to lepšie.

Praktická cesta k zmene sebavedomia začína drobnými zmenami.

  1. Malé krôčky, krok po kroku. Stanovte si splniteľné úlohy, nemusia to byť rovno vysoké ciele.

  2. Naučte sa byť vďačná sebe za každú podarenú maličkosť. Permanentná nespokojnosť nevedie k cieľu.

  3. Držte od seba negatívne myšlienky. Žena stále kritizuje samú seba. Pripomínajte si, čo sa podarilo.

  4. Aj z neúspechu vyťažte. Prežili ste, poučili ste sa, skúste znova s využitím novej skúsenosti.

Na týchto zásadách sa dá budovať, aj sebavedomie, aj život.

Zdroj: Časopis Harper´s Bazaar 

Tu na blogu som našla smelú myšlienku, že všetky pády a bolesti sme si naplánovali ešte pred narodením, aby sme podrástli. Je to myšlienka blogera Pavla Baričáka, nad ktorou musím rozmýšľať lebo nie je jednoduchá.

Zdroj: Blog Sme pavel Baričák, ale necitujem, iba parafrázujem.

Nakoniec po uvedených zdrojoch, z ktorých som čerpala, chcem pridať svoju vlastnú myšlienku, hoci nie som filozof, ani psychológ. Žena si má vážiť samú seba, mať rada nielen každého okolo, ale aj seba. Vtedy je život ľahší aj pre ňu samotnú, jej rodinu a široké okolie, s ktorým prichádza do styku.

Budem rada ak pridáte svoj názor, ale dopredu prosím tých, ktorým pozitívne myslenie nie je vlastné a radi poskytujú zhadzujúcu kritiku, aby zvážili svoj krok a napísali si ho iba na papier a potom ho spálili v popolníku. Dopredu, k lepšiemu posúva iba dobre mienená pravda.

Pekný deň!

Eva Gallova

Eva Gallova

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  456
  •  | 
  • Páči sa:  934x

Píšem o živote a plnokrvných ľuďoch. Postavy skladám z uveriteľných čriepkov, aby vyzerali ako živé. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu